Všechny aktuality

Hmyz se poznával i ochutnával na Hmyzáku 2019

aktuality

4.11.2019

HMYZÁK už má ve Vlašimi tradici. Pravidelně 28. října se celé Podblanické ekocentrum rozbzučí a představí hmyz v různých rolích. Na letošním ročníku poodhalil tajemství ze života slunéček Ing. Michal Knapp z ČZU. „Byla jsem překvapená, kolik druhů u nás žije,“ komentuje přednášku paní Ivana a dodává, „jsem ráda, že slunéčka nekoušou, jak jsem si původně myslela.“

Docent Farkač se ve své přednášce zabýval podrobně vlivem klimatu na hydrofilní hmyz a celkovými proměnami ekosystémů a Petr Švingr pohovořil o výhodách konzumace hmyzu. Na závěr své přednášky návštěvníkům předvedl, jak snadné je si hmyz připravit. „Snědla jsem čtyři červi,“ chlubila se tatínkovi šestiletá Anička.

Hmyzí jídla mohli návštěvníci ochutnávat po celou dobu akce. V nabídce byla hmyzí dýňovka, lívanečky a další ochutnávky převážně na asijský způsob.

Děti si odnášely vlastně vyrobené hmyzáky.

O hladu nezůstali ani nehmyzožravci. Ve vedlejším stánku na ně čekali utopenci ve tvaru brouků nebo grilovaná klobása.

Veliký zájem vzbudila také soukromá sbírka hmyzu pana Inženýra Miloše Krejčíře, kteří odpovídal na všetečné dotazy odborníků i laiků. Jako každý rok nechyběla výstava HobbyTerra Vlašim se sklípkany, strašilkami a kudlankami a divadýlko Vysmáto. Aleš Bílek se svými loutkami opět nezklamal a ekocentrum burácelo smíchy.

Dětské obecenstvo na představení loutkového divadla Vysmáto

 

Děti si ze HMYZÁKU odnesly vlastnoručně vyrobenou vážku z kolíčků, obrázek z písku nebo hmyz z přírodnin.

Na HMYZÁKU také vyvrcholila charitativní akce „obLÁSKY pro paraZOO“. Prodaly se desítky pomalovaných kamínků a výtěžek byl věnován na péči o zvířata. Neprodané kamínky jsou v paraZOO stále k dispozici a zájemci si je mohou přijít prohlédnout nebo zakoupit.

Autor: Alena Konvalinová
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Středočeský kraj
Středočeský kraj